Szukaj
  • Rafał Myrta

Nie tylko CPAP: o bardziej zaawansowanych formach terapii.

Zaktualizowano: 17 cze 2020

Bywa tak, że nawet najlepszy CPAP nie daje rady. Ma on niestety swoje ograniczenia, ponieważ został stworzony do leczenia tylko jednego, najbardziej popularnego typu bezdechu, powodowanego obturacją (zapadaniem się dróg oddechowych). Terapia ta pozwala ustawiać tylko jedną wartość ciśnienia, w zakresie do 4- 20 cm H20.


Po bardziej zaawansowane aparaty sięgamy w momencie gdy w bezdechu obturacyjnym terapia robi się zbyt mało komfortowa lub nieskuteczna. CPAP nie szczególnie nadaje se też do leczenia innych zaburzeń, w szczególności takich jak bezdechy centralne, mieszane, hipowentylacja otyłych, czy oddech Cheyna-Stokesa. W pewnych okolicznościach w tych zaburzeniach "zwykły" CPAP mógłby wręcz zaszkodzić.


Co ciekawe, to w takich "trudnych" przypadkach lekarze czasami z powodzeniem sięgają po starej generacji CPAP'y manualne, które jak się okazuje sprawdzają się zdecydowanie lepiej od nowoczesnych automatów. Warto jednak wiedzieć, że najczęściej jest to tylko terapia wspomagająca. Żaden CPAP nie leczy bezdechów centralnych.


Na szczęście mamy też w zanadrzu bardziej "wyrafinowane" formy terapii:

BiPAP S-urządzenie, które pozwala lekarzowi niezależne ustawić ciśnienie wdechowe i wydechowe. Pomaga to podnieść skuteczność terapii i wyraźnie poprawia komfort pacjenta. Stosujemy w leczeniu bezdechu obturacyjnego, gdy wymagane ciśnienie jest wyższe od 15 cm H20 albo występuje problem z akceptacją terapii.

Występuje także w odmianie AUTO (VAUTO) podobnie jak CPAP.


BiPAP S/T-odmiana BiPAP'u, który dodatkowo wbudowane ma "taktowanie oddechu", to znaczy może zainicjować kolejny wdech za pacjenta. Utrzymuje zmienne ciśnienie w drogach oddechowych. Stosujemy w bezdechu typu centralnego, hipowentylacji otyłych, zaburzeniach neurologicznych. 


ASV- urządzenie, które stosujemy przy bezdechu mieszanym i centralnym. Potrafi ono nie tylko zainicjować kolejny wdech ale też utrzymać stałą (i nieustannie adaptowaną do potrzeb pacjenta) wentylacje minutową. Aktywnie zmniejsza wysiłek oddechowy. Nadaje się także do zastosowania przy oddechu Cheyna-Stokesa, czy bezdechu indukowanego opioidami. 


AVAPS- urządzenie do wentylacji nieinwazyjnej - potrafi utrzymać zadaną objętość wdechową pacjenta zmieniając parametrem ciśnienia; stosowane w najcięższych przypadkach np. hipowentylacji otyłych, POChP, zaburzeniach neurologicznych.


Więcej informacji na ten temat przeczytasz na www.cpapblog.pl - znajdziesz tam też recenzje tych urządzeń.
#bezdech #CSA #bipap #ASV

217 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie