algorytm.gif
CPAP o zweryfikowanym algorytmie

Algorytm to nic innego jak komputerowy program zamknięty w maszynie CPAP, który analizuje nieustannie twój sen pod kątam zaburzeń snu. Gdy je wykryje to potrafi automatycznie zmienić ciśnienie, tak aby terapia była zawsze optymalna. Tak na prawdę jest to najważniejsza część każdego Auto CPAP ale nie sposób jej zobaczyć, czy sprawdzić jakiś specjalny certyfikat. Dlatego mamy problem z ich weryfikacją.

Możemy zdać się na doświadczenia producenta. Jak sprzedają ten sprzęt od kilkudziesięciu lat z powodzeniem, to duża szansa, że nikomu nie szkodzi. Możemy zapytać lekarzy o ich doświadczenia kliniczne (ale oni zazwyczaj pracują ze sprzętem jednego producenta). Dlatego ja testuje CPAP'y na sobie.

Mam trudny w leczeniu bezdech. AHI 88, liczne spłycenia i wysokie ODI. Potrzebuje wysokich ciśnień. Dlatego jestem dobrym obiektem testowym. Swoje testy staram się robić pod kontrolą lekarza i pod urządzeniem polisomnograficznym, co pozwala zobiektywizować wyniki. 

Oczywiście nadal to lista aparatów, które pomogły mi i to jeszcze nie znaczy, że pomogą każdemu. Nie mniej na pewno zwiększa to w znaczący sposób prawdopodobieństwo sukcesu.